Aktuality

TZ ČUCR: Bazény jsou na totálním dně

TZ ČUCR: Bazény jsou na totálním dně

21.12.2020

Praha, 21. prosince 2020

Minulý pátek došlo k uzavření služeb nebo jejich částí, a to necelé dva týdny poté, co je vláda po druhém lock-downu otevřela. Mnoha odvětvím, od cestovního ruchu po gastronomii, přechod do 4. stupně PES zasadil další fatální ránu. Vláda ani pro třetí vlnu lock-downu nenabídla smysluplné a spravedlivé kompenzace, kterých se podnikatelé napříč sektorem služeb již několik měsíců marně dovolávají. Podpora státu zůstává pomalá, nedostatečná a jednoznačně selektivní. Alarmující je ze strany vlády pokračující ignorance vůči kritické situaci soukromých bazénů, akvaparků a wellness center, na kterou Česká unie cestovního ruchu upozorňuje již minimálně měsíc. Přitom předseda vlády veřejně slíbil, že stát zaplatí 100 % nákladů všem, kteří byli v důsledku krizových opatření vlády zavřeni.

„Už v listopadu bylo víc než jasné, že situace je pro bazény kritická. Od té doby navrhujeme Ministerstvu průmyslu a obchodu plán podpory bazénů a bazénových center, který počítá se vznikem dotačního titulu COVID – bazény. Odezva ze strany státu je zatím nulová, protože už prý nejsou finanční zdroje. My se ale nevzdáváme a doufáme, že vláda si uvědomí vážnost situace a začne jednat,“ říká Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu.

„Rozhodování vlády z minulého týdne bylo opět silně diskriminační. Na bazény a bazénová centra se nedostalo, i když patří k odvětvím, které pandemie covid-19 postihla nejhůře. Byly uzavřeny třetinu letošního roku a teď musely zavřít znovu. Přitom mají celý rok vysoké náklady, protože řadu technologií je nutné udržovat v provozu i po dobu odstávky. Na rozdíl od hotelů, restaurací nebo potravinářů stále nemají žádný kompenzační program a přitom sami nemají vůbec žádnou možnost v době zavření realizovat nějaké tržby. Dochází tu k přímé a vědomé likvidaci celého jednoho sektoru,” říká Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu a spolumajitel skupiny Royal Spa, která vlastní například termální park ve Velkých Losinách.

Náklady bazénů a bazénových center jsou při uzavření podstatně vyšší, než je tomu třeba v gastronomii nebo v kultuře. Vytápění a vzduchotechnika běží prakticky nepřetržitě, poplatky za přenos rezervovaných kapacit elektrické energie a plynu pro tato energeticky náročná centra jsou vysoké i při minimální spotřebě. Dlouhé odstávky způsobují poruchy některých technologií, a proto je nutné zajišťovat nepřetržitý provoz nebo dohled, což znamená opět vysoké náklady. Významné finanční ztráty a plýtvání vodou způsobuje vypouštění a napouštění bazénů – Česká unie cestovního ruchu odhaduje, že z českých bazénů bylo v důsledku pandemie vypuštěno minimálně 400 000 kubíků vody, což odpovídá objemu menší vodní nádrže. “V termálním parku Velké Losiny jsme museli letos zbytečně vypustit vodu z našich devíti bazénů o celkovém objemu 1500 kubíků, což je 1,5 milionů litrů vody. Bazény budeme muset znovu napustit a vodu opětovně upravit, aby odpovídala hygienickým požadavkům,” říká Martin Plachý.

Majitelé a provozovatelé bazénů a bazénových center od státu zatím získali jen minimální podporu. Mohli využít pouze programy Antivirus, případně COVID nájemné v těch případech, kdy provozovatelé neužívají prostory ve svém vlastnictví. “Není v pořádku, že některá odvětví byla odškodněna při podstatně mírnějším propadu příjmů, zatímco na ta těžce postižená se zapomíná. Například pro potravináře byl obratem připraven kompenzační program Agricovid, o kompenzace mohou žádat už při 25% poklesu příjmů. Provozovatelé bazénů žádnou takovou možnost nemají, a to je jejich situace podstatně horší,” říká Pavel Košnar, prezident Asociace bazénů a saun ČR.

NÁVRH ČESKÉ UNIE CESTOVNÍHO RUCHU NA DOTAČNÍ TITUL COVID-BAZÉNY

Česká unie cestovního ruchu jej vypracovala ve spolupráci se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR. Podpora na krytí fixních nákladů má směřovat bazénům a bazénovým centrům v soukromých rukách, nikoliv těm, které provozuje veřejný sektor. Rámec dotačního programu i informace k poškození sektoru, které zasáhlo na 1150 provozovatelů s více jak 17 000 zaměstnanci s obratem přesahujícím 8 miliard korun ročně, zaslala Česká unie cestovního ruchu k rukám místopředsedy vlády Karla Havlíčka.

Dotační titul COVID – bazény vychází ze Záchranného plánu 10+1, který představila Česká unie cestovního ruchu již v první polovině října 2020, a představuje tak další krok České unie cestovního ruchu, která hájí zájmy podnikatelů v cestovním ruchu i v návaznosti na již prosazené body nejen z tohoto plánu.

VÝCHODISKA A AKTUÁLNÍ SITUACE – bazény, bazénová centra, aquaparky

  • V České republice vlastní nebo provozuje bazény pro plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku nebo bazénová centra 1150 provozovatelů (údaj Asociace bazénů a saun ČR)
  • V ČR existuje a svoji činnost provozuje mimo jiné 6 velkých privátních aquacenter, které ročně navštíví téměř 2 mil. návštěvníků
  • Ve výše uvedených provozovnách pracuje na různé formy úvazku více jak 17 tisíc zaměstnanců
  • Roční obrat výše uvedených provozů činí zhruba 8 mld. Kč

(Do tohoto přehledu nejsou započteny veřejné bazény vlastněné či provozované veřejným sektorem. Jejich počet je podle Státního zdravotního ústavu asi 957.)

TZ_Bazeny-jsou-na-totalnim-dne_Ceska-unie-cestovniho-ruchu_201221

Další aktuality

Veletrh HOLIDAY WORLD & REGION WORLD 2024

Veletrh HOLIDAY WORLD & REGION WORLD 2024

25.2.2024

Dovolte nám, pozvat Vás na další ročník veletrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, který se uskuteční v termínu 15. – 17. března 2024 opět v areálu PVA EXPO Letňany.

Celá aktualita
MFM - Mostra Filmes de Montanha

MFM - Mostra Filmes de Montanha

21.2.2024

Brazilský festival MFM – Mostra Filmes de Montanha otevřel registraci snímků pro ročník 2024.

Celá aktualita

Všechny aktuality