Aktuality

Další rána pro cestovní ruch: Stát nutí prázdné hotely, bazény a lázně platit za elektřinu, kterou nemohou spotřebovat

Další rána pro cestovní ruch: Stát nutí prázdné hotely, bazény a lázně platit za elektřinu, kterou nemohou spotřebovat

20.11.2020

Tisková zpráva České unie cestovního ruchu

Další rána pro cestovní ruch: Stát nutí prázdné hotely, bazény a lázně platit za elektřinu, kterou nemohou spotřebovat

Praha, 20. listopadu 2020

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO ČR) minulý týden odmítlo společný návrh České unie cestovního ruchu (ČUCR) a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, aby přehodnotilo povinnost velkých hotelů, lázní, bazénů a lyžařských areálů dopředu objednat a zaplatit rezervovanou kapacitu přenosové soustavy. „Na přístupu odpovědných státních orgánů se jasně ukazuje, že stát všechny připravuje o příjmy, ale sebe a velké distributory ukrátit nechce; a že se do budoucna pokusí od podnikatelů získat zpět úlevy, které jim poskytl při jarní vlně epidemie,“ řekl k výsledku této iniciativy Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu, která sdružuje 7780 subjektů v oboru.

Cestovní ruch, od jara průběžně devastovaný opatřeními proti epidemii covid-19, dostává rozhodnutím ministerstva další ránu. „Většina provozovatelů našich členů je úplně zavřená nebo významně omezená a čerpání elektrické energie a plynu je na minimálních hodnotách. Přesto jsou povinni platit plné sazby za rezervované kapacity, a ještě navíc případná penále za nečerpání. Tím vznikají řadě našich členů velké náklady, které v dnešní době převyšují i jejich příjmy,“ uvádí společný dopis České unie cestovního ruchu a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR z 6. listopadu 2020, adresovaný ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi a předsedovi Energetického regulačního úřadu Stanislavu Trávníčkovi. Představitelé oboru cestovního ruchu proto v dopise odpovědné instituce požádali, aby zavedly možnost průběžné změny rezervované kapacity přenosové soustavy.

Podle platných pravidel je možné rezervovaný objem měnit jenom jednou za dvanáct měsíců. ČUCR na tento problém upozornila MPO ČR již během jarní pandemie covid-19. Výsledkem tehdy bylo vstřícné opatření ze strany ERÚ, které po dobu tří měsíců umožnilo konečným spotřebitelům vysokého napětí změnit nasmlouvané přepravní kapacity u elektrické energie dvakrát. U rezervovaných přepravních kapacit plynu došlo k poskytnutí jednorázové slevy. V současnosti ale zavřené provozy možnost pružně reagovat na vývoj situace už nemají a jsou nuceny platit celou nasmlouvanou rezervovanou kapacitu při nulovém provozu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na žádost reagovalo odmítavě. „Chápeme vaši situaci, ale v tuto chvíli není možné stanovit další výjimku, co se týče vyhodnocování rezervované kapacity,“ uvedl René Neděla, náměstek ministra, v e-mailu adresovaném prezidentovi České unie cestovního ruchu Viliamu Sivkovi. Ze sdělení náměstka René Neděly také vyplývá, že stát hodlá v budoucnu přes faktury za elektřinu získat od spotřebitelů zpět 1,5 miliardy korun, o které přišel na jaře letošního roku tím, že velkoodběratelům poskytl výše uvedené úlevy. „Stát zavírá nebo omezuje podnikání, ztráty podnikatelů v cestovním ruchu dosahují desítky miliard. Nechce ale přijít o své příjmy a nás má uspokojit, že zaplatíme všechno, i když nic nečerpáme, a při překročení smluvních kapacit zaplatíme „jenom“ dvojnásobek.

To, že nám stát zakázal podnikat a generovat příjmy, je v tuto chvíli zřejmě nepodstatné,“ komentuje situaci Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu a spolumajitel lázeňské skupiny Royal Spa.

O České unii cestovního ruchu: Česká unie cestovního ruchu, bývalé Fórum cestovního ruchu, dnes spojuje 16 profesních sdružení, v nichž je členem 7 780 subjektů, které reprezentují 181 000 pracovních míst. Unie tak pokrývá výraznou většinu odvětví, v němž v České republice ještě na jaře letošního roku pracovalo 250 000 lidí a které v roce 2019 generovalo 3 % HDP.

Původní Fórum cestovního ruchu se přejmenovalo na Českou unii cestovního ruchu v říjnu letošního roku. Nový název vyjadřuje jednotu a odhodlanost, s níž platforma formuluje a prosazuje zájmy celého odvětví. Česká unie cestovního ruchu stále sílí – naposledy se rozrostla před měsícem, a to o významnou Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. Seznam nejvýznamnějších členů České unie cestovního ruchu:

  • Asociace cestovních kanceláří ČR
  • Svaz léčebných lázní ČR
  • Asociace průvodců České republiky
  • Asociace lanové dopravy
  • Asociace turistických informačních center ČR
  • Asociace kempů České republiky
  • Český spolek horských průvodců
  • Asociace turistických regionů
  • Klastr cestovního ruchu
  • Asociace bazénů a saun ČR
  • Svaz venkovské turistiky a agroturistiky
  • Asociace kuchařů a cukrářů
  • Klub českých turistů
  • Asociace organizací cestovního ruchu, zájmové sdružení právnických osob
  • EDUSKI Česká republika z.s
  • Asociace českých cestovních kanceláří a agentur

Český spolek horských průvodců je zakládají organizací České unie cestovního ruchu – https://forumcr.cz.

Aktuální novinky můžete sledujte na sociálních sítích:

Další aktuality

Útulna Carine, Černá hora

Útulna Carine, Černá hora

6.7.2024

Útulna Carine je oblíbeným místem k přenocování v Národním parku Komovi v Černé hoře. Prochází tudy zároveň stezka via Dinarica.

Celá aktualita
Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

31.5.2024

Členové strany Zelených připravili petici Zachovejme svobodu pohybu v lesích.

Celá aktualita

Všechny aktuality