Aktuality

FCR: Dopis předsedovi vlády ve věci "Kompenzace následků šíření strachu z koronaviru"

FCR: Dopis předsedovi vlády ve věci "Kompenzace následků šíření strachu z koronaviru"

5.3.2020
Dopis Fóra cestovního ruchu, z.s. ČR určený předsedovi vlády Andreji Babišovi.
  • Vážený pan
  • Ing. Andrej Babiš, předseda vlády České republiky
  • Úřad vlády České republiky nábřeží Edvarda Beneše 4 Praha 1 – Malá Strana, 118 01

V Praze dne 4. března 2020

Věc: Kompenzace následků šíření koronaviru ze strany vlády

Vážený předsedo vlády,

všechny relevantní, odborné zdroje na celém světě zatím potvrdili, že koronavirus CO-VID 19 je jen dalším typem chřipky, který vyvolává podobné následky.

Přesto se z tohoto onemocnění stala mediální globální pandemie, kdy šíření strachu má tvrdý dopad na cestovní ruch a řadu dalších odvětví. Politici jsou někdy vědomě a někdy nevědomě součástí šíření obav a strachu.

Podnikatelé v cestovním ruchu respektují všechna, vládou nařízená preventivní a ochranná opatření, současně ale nabádají vládu, aby z přehnaných obav neohrozila odvětví cestovního ruchu. V Asii je kromě Jižní Koreje nemoc na ústupu a příklad Singapuru, který je jedním z globálních míst cestovního ruchu, je ukázkou toho, jak efektivně se dá s šířením tohoto viru bojovat. Singapur má za celou dobu epidemie 105 nakažených, z toho už více jak 70 lidí bylo vyléčeno a propuštěno, ani jeden člověk dosud nezemřel. V posledních dvou týdnech přibylo jenom několik málo případů souvisejících s původní cestovatelskou anamnézou. Singapur zavedl sérii preventivních opatření, ale jak letecké spojení, tak i podnikatelský život, funguje bez zásadních omezení.

Fórum cestovního ruchu ČR se domnívá, že učiní-li Vláda ČR nějaká restriktivní opatření, která mají dopad na cestovní ruch a subjekty v něm podnikající, měla by být připravena kompenzovat jejich ztráty. Podnikatelé v cestovním ruchu, nemají ve střednědobém horizontu šanci, jak bojovat s panikou lidí, kteří se obávají cestovat, výpadky příjmů vyvolané panikou či jako důsledek restriktivních opatření státních orgánů jsou nenahraditelné.

Bude-li tato situace trvat déle, znamená to pro velkou část podnikatelů konec v podnikaní. Žádáme proto vládu, aby vždy velmi dobře zvážila všechny dopady vyhlášených restriktivních opatření v souvislosti s obavou šíření nákazy na podnikatelských sektor a české hospodářství všech vyhlášených a byla připravena kompenzovat vybrané sektory, tak jako to opakovaně činí v zemědělství v souvislost s vlivy „vyšší moci.“

Kompenzace ze strany státu by mohly být při prokázaných škodách následující:

  • úhrada nemocenské státem v prvních 14 dní nemocenské za lékaři nařízenou karanténu ve firmách
  • odpuštění DPH ve výši prokázané škody
  • nabídnutí bezúročných překlenovacích půjček ze strany ČMZRB
  • uzavření dohod s pojišťovnami, aby lidem kompenzovali pojištěné pobyty, které by mohly být zrušeny na základě doporučení vlád zdrojových trhů necestovat do ČR nebo necestovat v ČR

S úctou, Viliam SIVEK Předseda Fóra CR

Český spolek horských průvodců je zakládajícím členem Fóra cestovního ruchu

Další aktuality

MFM - Mostra Filmes de Montanha

MFM - Mostra Filmes de Montanha

21.2.2024

Brazilský festival MFM – Mostra Filmes de Montanha otevřel registraci snímků pro ročník 2024.

Celá aktualita
O horách a nejen o nich...

O horách a nejen o nich...

20.2.2024

Martin Pospíchal společně s Honzou Trávníčkem Vás zvou 4. března v 17h na akci O horách a nejen o nich… ve velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK.

Celá aktualita

Všechny aktuality