Aktuality

Je to oficiální: Česká vláda se snaží odškodnit co nejméně firem

Je to oficiální: Česká vláda se snaží odškodnit co nejméně firem

11.3.2021

Praha 10. března 2021

Březnové výročí jednoho roku covidové (nejen) podnikatelské katastrofy oslavila česká vláda stylově: na svém pondělním zasedání schválila „kompenzační“ programy na podporu podnikatelů v podobě, která završuje likvidaci celé řady firem. Kromě stále nižší ochoty kabinetu skutečně pomáhat těm, kteří drží ekonomiku státu na svých zádech, je ovšem patrný i další posun: vláda už zcela ignoruje názory podnikatelských svazů.

Česká unie cestovního ruchu se po celý uplynulý rok aktivně účastnila všech připomínkových řízení, poskytovala odborné konzultace a sama přicházela s návrhy udržitelných řešení. „Už rok bojujeme za to, aby vláda schvalovala pro podnikatele v cestovním ruchu nediskriminační kompenzace,“ říká prezident ČUCR, Viliam Sivek. „V některých případech se to blížilo dialogu, ale tentokrát nám vláda opětovně ukázala již schválený materiál, který zcela opomíjí většinu připomínek podnikatelských svazů,“dodává.

Co nový systém kompenzací znamená pro cestovní ruch?

„Zatímco v roce 2020 byly jednotlivé zavřené obory kastovány a některé dostaly od státu více podpory, některé méně a některé vůbec nic, právě schválená verze 2021 sice už není v tomto smyslu diskriminační, zato každá z postižených firem dostane mnohem méně,“ říká Martin Plachý, viceprezident ČUCR.

Zásadním problémem je, že vláda zúžila potenciální množství žadatelů o podporu podmínkou propadu obratu o 50 %. Zatímco EU připouští nárok na pomoc při 30 % propadu tržeb, což je kritérium, které většina zemí EU i praktikuje, česká vláda nastavila hranici na 50 %. Z pohledu České unie cestovního ruchu jde to jednoznačnou snahu odškodnit co nejméně firem. „Tento přístup není destruktivní jen finančně, ale také psychologicky,“ říká Viliam Sivek. „Vláda tím řekla všem firmám, které se snažily udržet co nejvíce nad vodou a přece jen něco utržily, že to bylo marné. Podpora je jen pro toho, kdo se nesnažil dost.“

Schválený Program COVID 2021 (nahrazující program COVID zavřené provozovny) rovněž významně snižuje výši kompenzace pro ty firmy, jejichž provozovny jsou v nájmu. V roce 2020 mohly takové společnosti čerpat ještě příspěvek na nájem, což nyní odpadá.

Program „COVID 2021 nepokryté náklady“ je sice prvním programem připraveným v režimu dočasného rámce veřejné podpory 3.12 (bohužel až po roce trvání pandemie), který umožní žádat o podporu i větším firmám, jež byly doposud diskriminovány a v závěru roku už neměly šanci na žádné kompenzace. Ale vláda nabízí pokrytí jenom 60 % nepokrytých nákladů, zatímco EU připouští 70 % kompenzaci a u mikropodniků dokonce 90 %!

Máme za sebou jeden rok pandemie. Řada podniků skončila, další jsou na pokraji konce. Firmy v cestovním ruchu již nemají žádné rezervy, žijí z ruky do huby, ze dne na den, v dluhové pasti. A výsledek? Vláda přestává s podnikateli konzultovat, vymýšlí cesty, jak pomáhat méně a méně a podnikatelé musí ze svého hradit větší a ještě větší ztráty. Jaká ironie: státní agentura CzechTourism právě spustila za spousty veřejných peněz kampaň Česko, země budoucnosti. Pro většinu firem v cestovním ruchu už žádná budoucnost být nemusí. A těm podnikům, které tuto těžkou dobu přežijí, nezbude nic jiného, než se domáhat u soudů odškodnění za ztráty, které nezavinily.

Nebylo by lepší uhradit firmám 100 % jejich přímých nákladů v době zavření, jak to několikrát slíbila vláda? Česká unie cestovního ruchu se takto ptá vlády, poslanců, senátorů a představitelů politických stran.

TZ_CUCR_Ceska-vlada-se-snazi-odskodnit-co-nejmene-firem

Další aktuality

Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

31.5.2024

Členové strany Zelených připravili petici Zachovejme svobodu pohybu v lesích.

Celá aktualita
Návštěvnický limit na hoře Fudži v Japonsku

Návštěvnický limit na hoře Fudži v Japonsku

30.5.2024

Japonsko zavádí na posvátné hoře Fudži návštěvnický limit, aby nedocházelo k hromadění návštěvníků a ohrožení bezpečnosti turistů.

Celá aktualita

Všechny aktuality