Aktuality

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni

24.2.2021

Zdroj: Novinky.cz

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni, burcuje předseda unie

Dnes 17:01, bož, Novinky, ČTK

Podnikatelé v turistické oblasti jsou podle České unie cestovního ruchu ČR (ČUCR) v kritické situaci. Mnozí jsou dokonce již za hranicí možností, pokud jde o pokračování v podnikání. Mnoho jich propadá sítem nastavených kompenzací a žádnou podporu nedostává. Temné vyhlídky oboru nastínil prezident ČUCR Viliam Sivek.

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou podle Sivka „buď již pohřbeni, nebo stojí jednou nohou v hrobě”.

Oživení oboru bude podle něj velmi složité a potrvá několik let. Navíc nelze očekávat, že cestovní ruch zůstane stejný jako před pandemií.

Sivek se také domnívá, že zcela zásadní bude návrat zahraničních turistů do Česka. Češi totiž ani zdaleka nemohou jejich absenci nahradit.

„Za Českou unii cestovního ruchu, která je největším podnikatelským spolkem v ČR zastupující zájmy 7780 členů, můžeme uvést, že bez jakékoliv podpory jsou stále horští vůdci a horští průvodci,” řekl Sivek.

„A v podstatě bez podpory jsou i prodejci letenek (IATA agentury), bazény, kojenecká plavání, aquaparky, cestovní kanceláře a agentury prodávající jednu službu, soukromá turistická informační centra a další,” pokračoval ve výkladu.

Období k oživení oboru lze podle něj nyní těžko odhadnout. „Pokud se však neobnoví v plné síle letecká doprava a nevrátí se do tuzemska a do Prahy, která je vstupní branou do země, i zahraniční turisté, nebude obnova cestovního ruchu v ČR plně možná,” uzavřel.

Cestovní ruch v tuzemsku i ve světě se kvůli šíření koronaviru potýká s potížemi nyní již zhruba rok.

Další aktuality

Konference Aktuální trendy v turismu: udržitelnost, digitalizace, vyšší odolnost podniků a destinací

Konference Aktuální trendy v turismu: udržitelnost, digitalizace, vyšší odolnost podniků a destinací

1.11.2023 Celá aktualita
Průzkum: Jsou ženy samostatné v horách?

Průzkum: Jsou ženy samostatné v horách?

4.10.2023 Celá aktualita

Všechny aktuality