Aktuality

Prohlášení FCR k novele zákoníku práce

Prohlášení FCR k novele zákoníku práce

27.4.2016

V Praze dne 25. dubna 2016

Fórum cestovního ruchu České republiky, jakožto hlavní sdružení většiny asociací, spolků a svazů působících v cestovním ruchu a zaměstnávajících minimálně 170 tis. lidí, je znepokojeno informacemi, které pronikají přes média o chystané novele zákoníku práce připravované Ministerstvem práce a sociálních věcí.

Namísto aktivní politiky zaměstnanosti, řešení nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, potírání nekalých praktik při zaměstnávání či dalších problémů na trhu práce, se Ministerstvo snaží vytvářet ještě komplikovanější předpisy, než momentálně jsou a snaží se co nejvíce svých povinností přenést na zaměstnavatele.

Příkladem je avizované opatření o předcházení stresu na pracovišti. Vytvářet zákonnou normou na subjektivním pocitu, jako je posuzování stresu, bude jen nástrojem pro šikanu zaměstnavatelů ze strany státních úředníků.

Naprosto kontroverzní je snaha státu přenést další proplácení nemocenské za zaměstnance na zaměstnavatele během prvních tří dnů nemoci. Česká republika má jedny z největších odvodů zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatelů v Evropě a Ministerstvo práce tak hodlá tuto zátěž ještě zvýšit. K čemu tedy odvádějí firmy finanční prostředky na zdravotní pojištění, když je následně stát nutí k převzetí povinnosti hradit nemocenskou zaměstnance prvních 14 dní? Je to jenom další finanční zatížení zaměstnavatelů ze strany státu, sociálně líbivá politika na úkor zaměstnavatelů, přičemž řešení aktuálních problémů trhu práce zůstává stranou.

Zneužívání nemocenského je navíc velmi častým jevem v České republice a firmy nemají žádný nástroj, jak případnému zneužívání zabránit. Stejně tak nemají téměř žádné možnosti, jak prokázané zneužití institutu nemocenské uplatnit vůči tomu, kdo účelově nemoc předstírá. V tomto ohledu Ministerstvo práce neučinilo také vůbec nic a jakékoliv sankční postupy praktikuje vždy jenom proti zaměstnavatelům.

Fórum cestovního ruchu se tak kategoricky staví proti takovým to záměrům a připojuje se ke kritickému postoji dalších zaměstnavatelských svazů a komor v této věci.

*Z pověření členské schůze Fóra cestovního ruchu České republiky, z.s. *

Viliam SIVEK

Předseda, Fórum cestovní ruchu ČR

FCR prohlášení k novele zákona ze dne 25.4.2016 (334.71 KB)

Další aktuality

MFM - Mostra Filmes de Montanha

MFM - Mostra Filmes de Montanha

21.2.2024

Brazilský festival MFM – Mostra Filmes de Montanha otevřel registraci snímků pro ročník 2024.

Celá aktualita
O horách a nejen o nich...

O horách a nejen o nich...

20.2.2024

Martin Pospíchal společně s Honzou Trávníčkem Vás zvou 4. března v 17h na akci O horách a nejen o nich… ve velké posluchárně 2. lékařské fakulty UK.

Celá aktualita

Všechny aktuality