Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska
8.6.2023Velvyslanectví České republiky ve Vídni opětovně vydalo varování pro zájemce o outdoorovou turistiku na území Rakouska.
První výzva byla vydána v roce 2016 s aktualizací v roce 2022 – text výzvy zde.
Druhá výzva byla vydána letos – dne 25.05.2023 a její text uvádíme níže.
Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska
25.05.2023 / 11:52 | Aktualizováno: 25.05.2023 / 11:58
Upozorňujeme klienty cestovních kanceláří, které organizují nebo provozují v Rakousku outdoorové aktivity, aby pečlivě a samostatně zvážili a vyhodnotili rizika spojená s těmito aktivitami.
Jedná se především o vysokohorskou turistiku, horolezectví, ski paragliding, heliskiing a další typy extrémního lyžování a snowboardingu, lyžování ve volném terénu, lyžařský speedriding, lavinové a lezecké kurzy, rafting a aktivity na divoké vodě.
Pozornost je potřebné věnovat tomu, zda cestovní kancelář organizující tyto zájezdy zajišťuje k těmto aktivitám osoby s odpovídající odborností a kvalifikací, a také si ověřit, zda oprávnění instruktorů pro jednotlivé druhy sportů či činností vydané v České republice platí i v Rakousku.
Ve smlouvách a marketingových materiálech se vyskytují případy, kdy je klientům podsouván pocit, že jsou v rukou profesionálů. Smlouvy ale mohou obsahovat a v některých případech obsahují pochybná prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí, přičemž snaha zbavit se odpovědnosti předem by měla být vždy prvním signálem k tomu, že je naprosto nezbytné zvážit přínosy a rizika spojená se svěřením se do péče zajišťovatele či organizátora takové akce.
Každý jednotlivec by se pak měl sám informovat o všech aspektech vysokohorské turistiky, tedy mj. o adekvátním vybavení, nutnosti plánovat, avšak při tom vždy zohledňovat aktuální podmínky v místě a sebekriticky vyhodnocovat vlastní schopnosti. I v průběhu túry je pak třeba průběžně vyhodnocovat vlastní postup a v případě vlastních zjevně nedostatečných výkonnostních rezerv být připraven se včas vrátit.
zdroj: https://www.mzv.cz/…tovnich.html
Komentář Unie horských povolání České republiky:
Organizátoři komerčně vedených akcí v horském terénu musí dodržovat platnou legislativu České republiky a Rakouska.
Pro zabránění nehod v horském terénu a zajištění maximální bezpečnost účastníků, je nezbytné z pozice klientů kontrolovat tyto body:
- Prověření statusu organizátora: V případě, že subjekt nabízí kombinaci služeb, jako je ubytování, doprava a vedení akce, je důležité zjistit, zda se jedná o registrovanou cestovní kancelář. Podrobné informace o platných cestovních kancelářích lze nalézt na webu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (www.mmr.cz, informace z 5.6.2023).
- Odbornou způsobilost vedoucích: Je důležité ověřit, zda osoby vedoucí program v horském terénu májí dostatečnou odbornou způsobilost (kvalifikaci/licenci) pro komerční vedení akce v horském terénu v souladu s právními požadavky České republiky i Rakouska.
Některé subjekty vědomě obchází předpisy a vedou akce bez příslušné odborné způsobilosti nebo licence.
Mezi takové subjekty patří kluby, spolky, cestovní agentury i cestovní kanceláře. Zvláště velký důraz na kontrolu je nutný u akcí nabízených v různých skupinách prostřednictvím sociálních sítí.
Příkladem nevhodné praxe (ilegální činnosti) v Rakousku jsou komerční akce, jako jsou kurzy na ledovci, ledovcové a skalní výstupy a skialpinismus, které jsou vedeny osobami bez příslušné kvalifikace, odborné způsobilosti, licence i odpovídajícího pojištění.
Vedení těchto akcí je pouze v kompetencích povolání „horský vůdce / horská vůdkyně“.
Subjekty, které porušují pravidla, často zamlžují informace o odborné způsobilosti vedoucích akce nebo uvádějí, že instruktor/průvodce na této akci (kurzu/zájezdu) neplní funkci horského vůdce.
V Rakousku i v České republice je kompetence pro komerční vedení klientů na laně, používání horolezeckých technik a při skialpinismu ve volném terénu vyhrazena pouze certifikovaným horským vůdcům nebo certifikovaným mezinárodním horským vůdcům UIAGM/IFMGA.
Seznam certifikovaných horských vůdců v České republice s mezinárodní licencí lze nalézt na webových stránkách České asociace horských vůdců (www.horskyvudce.com) nebo na stránkách https://ifmga.info. Seznam horských profesionálů v Rakousku – Verband der Österreichischen Berg- und Skiführer:innen – www.bergfuehrer.at
V České republice u horských povolání neexistuje legislativní úprava regulující povinné členství v profesní organizaci.
Členství v profesních organizacích je dobrovolné, kdy je členství podmíněno splněním požadavků a dodržováním profesních pravidel.
V České republice se můžete setkat s horskými profesionály, kteří nemají členství v žádné profesní organizaci a vykonávají své povolání na profesionální úrovni při splnění všech legislativních požadavků.
Držitelé mezinárodní licence UIMLA mají povinné členství v národní / členské organizaci UIMLA. Toto opatření z důvodů dodržování pravidel pro výkon povolání a prolongace licence.
Seznam horských profesionálů s mezinárodní certifikací UIMLA naleznete na webových stránkách například na stránkách Českého spolku horských průvodců (www.horskypruvodce.cz), nebo na stránkách členské organizace www.uimla.org.
Nejbližší členské organizace:
- Slovensko I www.horskysprievodca.eu
- Polsko I www.uimla.pl
- Německo I www.vdbs.de
- Rakousko I www.bergfuehrer.at
- Maďarsko I www.mhve.hu
V těchto seznamech naleznete i členy s národní licencí, nebo členy ve vzdělání (dle pravidel konkrétní asociace).
Vzhledem k opakovaným tragickým událostem v horském terénu vyzýváme všechny organizátory komerčně vedených akcí k dodržování legislativních, metodických pravidel a zajištění maximální bezpečnosti svých klientů.
Letošní výzva:
Zveřejněná výzva v roce 2016: