Aktuality

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

8.6.2023

Velvyslanectví České republiky ve Vídni opětovně vydalo varování pro zájemce o outdoorovou turistiku na území Rakouska.

První výzva byla vydána v roce 2016 s aktualizací v roce 2022 – text výzvy zde.

Druhá výzva byla vydána letos – dne 25.05.2023 a její text uvádíme níže.

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

25.05.2023 / 11:52 | Aktualizováno: 25.05.2023 / 11:58

Upozorňujeme klienty cestovních kanceláří, které organizují nebo provozují v Rakousku outdoorové aktivity, aby pečlivě a samostatně zvážili a vyhodnotili rizika spojená s těmito aktivitami.

Jedná se především o vysokohorskou turistiku, horolezectví, ski paragliding, heliskiing a další typy extrémního lyžování a snowboardingu, lyžování ve volném terénu, lyžařský speedriding, lavinové a lezecké kurzy, rafting a aktivity na divoké vodě.

Pozornost je potřebné věnovat tomu, zda cestovní kancelář organizující tyto zájezdy zajišťuje k těmto aktivitám osoby s odpovídající odborností a kvalifikací, a také si ověřit, zda oprávnění instruktorů pro jednotlivé druhy sportů či činností vydané v České republice platí i v Rakousku.

Ve smlouvách a marketingových materiálech se vyskytují případy, kdy je klientům podsouván pocit, že jsou v rukou profesionálů. Smlouvy ale mohou obsahovat a v některých případech obsahují pochybná prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí, přičemž snaha zbavit se odpovědnosti předem by měla být vždy prvním signálem k tomu, že je naprosto nezbytné zvážit přínosy a rizika spojená se svěřením se do péče zajišťovatele či organizátora takové akce.

Každý jednotlivec by se pak měl sám informovat o všech aspektech vysokohorské turistiky, tedy mj. o adekvátním vybavení, nutnosti plánovat, avšak při tom vždy zohledňovat aktuální podmínky v místě a sebekriticky vyhodnocovat vlastní schopnosti. I v průběhu túry je pak třeba průběžně vyhodnocovat vlastní postup a v případě vlastních zjevně nedostatečných výkonnostních rezerv být připraven se včas vrátit.

zdroj: https://www.mzv.cz/…tovnich.html

Komentář Unie horských povolání České republiky:

Organizátoři komerčně vedených akcí v horském terénu musí dodržovat platnou legislativu České republiky a Rakouska.

Pro zabránění nehod v horském terénu a zajištění maximální bezpečnost účastníků, je nezbytné z pozice klientů kontrolovat tyto body:

  • Prověření statusu organizátora: V případě, že subjekt nabízí kombinaci služeb, jako je ubytování, doprava a vedení akce, je důležité zjistit, zda se jedná o registrovanou cestovní kancelář. Podrobné informace o platných cestovních kancelářích lze nalézt na webu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (www.mmr.cz, informace z 5.6.2023).
  • Odbornou způsobilost vedoucích: Je důležité ověřit, zda osoby vedoucí program v horském terénu májí dostatečnou odbornou způsobilost (kvalifikaci/licenci) pro komerční vedení akce v horském terénu v souladu s právními požadavky České republiky i Rakouska.

Některé subjekty vědomě obchází předpisy a vedou akce bez příslušné odborné způsobilosti nebo licence.

Mezi takové subjekty patří kluby, spolky, cestovní agentury i cestovní kanceláře. Zvláště velký důraz na kontrolu je nutný u akcí nabízených v různých skupinách prostřednictvím sociálních sítí.

Příkladem nevhodné praxe (ilegální činnosti) v Rakousku jsou komerční akce, jako jsou kurzy na ledovci, ledovcové a skalní výstupy a skialpinismus, které jsou vedeny osobami bez příslušné kvalifikace, odborné způsobilosti, licence i odpovídajícího pojištění.

Vedení těchto akcí je pouze v kompetencích povolání „horský vůdce / horská vůdkyně“.

Subjekty, které porušují pravidla, často zamlžují informace o odborné způsobilosti vedoucích akce nebo uvádějí, že instruktor/průvodce na této akci (kurzu/zájezdu) neplní funkci horského vůdce.

V Rakousku i v České republice je kompetence pro komerční vedení klientů na laně, používání horolezeckých technik a při skialpinismu ve volném terénu vyhrazena pouze certifikovaným horským vůdcům nebo certifikovaným mezinárodním horským vůdcům UIAGM/IFMGA.

Seznam certifikovaných horských vůdců v České republice s mezinárodní licencí lze nalézt na webových stránkách České asociace horských vůdců (www.horskyvudce.com) nebo na stránkách https://ifmga.info. Seznam horských profesionálů v Rakousku – Verband der Österreichischen Berg- und Skiführer:innen – www.bergfuehrer.at

V České republice u horských povolání neexistuje legislativní úprava regulující povinné členství v profesní organizaci.

Členství v profesních organizacích je dobrovolné, kdy je členství podmíněno splněním požadavků a dodržováním profesních pravidel.

V České republice se můžete setkat s horskými profesionály, kteří nemají členství v žádné profesní organizaci a vykonávají své povolání na profesionální úrovni při splnění všech legislativních požadavků.

Držitelé mezinárodní licence UIMLA mají povinné členství v národní / členské organizaci UIMLA. Toto opatření z důvodů dodržování pravidel pro výkon povolání a prolongace licence.

Seznam horských profesionálů s mezinárodní certifikací UIMLA naleznete na webových stránkách například na stránkách Českého spolku horských průvodců (www.horskypruvodce.cz), nebo na stránkách členské organizace www.uimla.org.

Nejbližší členské organizace:

V těchto seznamech naleznete i členy s národní licencí, nebo členy ve vzdělání (dle pravidel konkrétní asociace).

Vzhledem k opakovaným tragickým událostem v horském terénu vyzýváme všechny organizátory komerčně vedených akcí k dodržování legislativních, metodických pravidel a zajištění maximální bezpečnosti svých klientů.

Letošní výzva:

Zveřejněná výzva v roce 2016:

Další aktuality

Veletrh HOLIDAY WORLD & REGION WORLD 2024

Veletrh HOLIDAY WORLD & REGION WORLD 2024

25.2.2024

Dovolte nám, pozvat Vás na další ročník veletrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD, který se uskuteční v termínu 15. – 17. března 2024 opět v areálu PVA EXPO Letňany.

Celá aktualita
MFM - Mostra Filmes de Montanha

MFM - Mostra Filmes de Montanha

21.2.2024

Brazilský festival MFM – Mostra Filmes de Montanha otevřel registraci snímků pro ročník 2024.

Celá aktualita

Všechny aktuality