Aktuality

Upozornění pro klienty "outdoorových" cestovních kanceláří působících v Rakousku

Upozornění pro klienty "outdoorových" cestovních kanceláří působících v Rakousku

14.2.2016

Dne 10.2.2016 vydalo velvyslanectví České republiky ve Vídni upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska.

Upozornění (vydané na základě tragické lavinové nehody u Lizumer Hütte) považujeme za platné pro všechny horské oblasti světa. Text zprávy:

Upozornění pro klienty cestovních kanceláří, které zprostředkovávají tzv. outdoorovou turistiku na území Rakouska

10.02.2016 / 16:39

Upozorňujeme klienty cestovních kanceláří, které organizují nebo provozují v Rakousku outdoorové aktivity, aby pečlivě a samostatně zvážili a vyhodnotili rizika spojená s těmito aktivitami.

Jedná se především o vysokohorskou turistiku, horolezectví, ski paragliding, heliskiing a další typy extrémního lyžování a snowboardingu, lyžování ve volném terénu, lyžařský speedriding, lavinové a lezecké kurzy, rafting a aktivity na divoké vodě.

Pozornost je potřebné věnovat tomu, zda cestovní kancelář organizující tyto zájezdy zajišťuje k těmto aktivitám osoby s odpovídající odborností a kvalifikací a také si ověřit, zda oprávnění instruktorů pro jednotlivé druhy sportů či činností vydané v České republice platí i v Rakousku.

Ve smlouvách a marketingových materiálech se vyskytují případy, kdy je klientům podsouván pocit, že jsou v rukou profesionálů. Smlouvy ale mohou obsahovat a v některých případech obsahují pochybná prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí, přičemž snaha zbavit se odpovědnosti předem by měla být vždy prvním signálem k tomu, že je naprosto nezbytné zvážit přínosy a rizika spojená se svěřením se do péče zajišťovatele či organizátora takové akce.

Ing. Jan Sechter v.r., velvyslanec ČR

Text na webových stránkách velvyslanectví – zde

Další aktuality

Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

Petice: Zachovejme svobodu pohybu v lesích

31.5.2024

Členové strany Zelených připravili petici Zachovejme svobodu pohybu v lesích.

Celá aktualita
Návštěvnický limit na hoře Fudži v Japonsku

Návštěvnický limit na hoře Fudži v Japonsku

30.5.2024

Japonsko zavádí na posvátné hoře Fudži návštěvnický limit, aby nedocházelo k hromadění návštěvníků a ohrožení bezpečnosti turistů.

Celá aktualita

Všechny aktuality