Aktuality

Prohlášení SMPG k nehodě pana Kruczały na Gerlachovském štítu dne 7.1.2022

Prohlášení SMPG k nehodě pana Kruczały na Gerlachovském štítu dne 7.1.2022

19.2.2023
VYJÁDŘENÍ SMPG ‚LIDER‘ UIMLA týkající se různých interpretací o incidentu ze dne 7. 1. 2022

V reakci na četné články (příspěvky, komentáře) v médiích týkající se tragické nehody na Gerlachovském štítu ve Vysokých Tatrách (Slovensko), k níž došlo 7. ledna 2022 a při níž zahynuli tři lidé, včetně našeho kolegy Michała Kruczała člena SMPG „Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewodników Górskich “Lider” (Asociace mezinárodních horských průvodců „Lider“ – Polsko) sděluje, že některé články byly neobjektivní, založené na nepodložených informacích a v rozporu se skutečnostmi okolností události.

K vyvrácení obsahu některých článků (prohlášení), které na základě nepodložených tvrzení očerňovaly dobré jméno jak našeho zesnulého kolegy, tak i organizace SMPG ‚LIDER‘ UIMLA, rozhodla Krajská prokuratura v Krakově ve svém rozhodnutí ve věci neúmyslného zabití tří osob dne 7. ledna 2022 ve Vysokých Tatrách na území Slovenska, tj. trestného činu podle čl. 155 trestního zákona, z důvodu absence znaků zakázaného činu podle § 17 odst. 1 bod 2 trestního řádu, o zastavení řízení.

Státní zastupitelství potvrdilo, že se jednalo o nekomerční (kamarádský) výstup a že zesnulý Michał Kruczała během výstupu nevykonával povinnosti průvodce UIMLA (k čemuž ho v tomto případě status průvodce UIMLA neopravňoval).

Proto Vás prosíme, abyste se zdrželi jakýchkoli prohlášení týkajících se výše uvedené události, která poškozují dobré jméno jak zesnulého Michała Kruczały, tak naší organizace.

Jacek Jurak Prezident organizace SMPG „Lider“

Prohlášení ke stažení ve formátu PDF

Odkaz na původní článek zde

Zveřejnila MK | Office ČSHP

Další aktuality

Konference Aktuální trendy v turismu: udržitelnost, digitalizace, vyšší odolnost podniků a destinací

Konference Aktuální trendy v turismu: udržitelnost, digitalizace, vyšší odolnost podniků a destinací

1.11.2023 Celá aktualita
Průzkum: Jsou ženy samostatné v horách?

Průzkum: Jsou ženy samostatné v horách?

4.10.2023 Celá aktualita

Všechny aktuality